• Beseda s Mgr. Bužekom

• 5.12.2019 sa študenti 4. ročníka stretli s Mgr. M. Bužekom, advokátom zo Slovenskej advokátskej komory.

Počas prednášky zazneli témy- totalita, právny štát, advokácia, súdny proces, sústava súdov v Slovenskej republike. Pán advokát prostredníctvom krátkej diskusie odpovedal študentom na otázky, vysvetľoval niekoľko prípadov z advokátskej praxe.

Veríme, že stretnutie naplnilo očakávania našich študentov a budúcim právnikom či diplomatom  pomôže v príprave na prijímacie skúšky.

• Sárova Bystrica 2019

• Betka Bialiková (IV.A) v celoslovenskom kole súťaže mladých moderátorov Sárova Bystrica 2019 obhájila prvenstvo z krajského kola.

Srdečne blahoželáme!

• Pracovné stretnutie Erasmus+ v Poľsku

• V dňoch 22. 11. – 28. 11. 2019 sa uskutočnila v Poľsku prvá krátkodobá výmena skupín žiakov v rámci projektu Erasmus+ „Explaining europe“. Naši žiaci sa prvýkrát  stretli so svojimi partnermi z Nemecka a Poľska.

Prvá časť výmeny sa uskutočnila v Krakove, kde sme sa oboznámili s jeho históriou, obdivovali sme krásy bývalého hlavného mesta a zavítali tiež na návštevu Schindlerovej fabriky, dnes už známeho krakowského múzea, v ktorej  podnikateľ Schindler počas vojny zachránil stovky Židov.

V nedeľu popoludní sme sa presunuli na sever do mesta Toruň, odkiaľ sme denne dochádzali do strednej školy v Gronove.

Celé stretnutie prebiehalo podľa vopred dohodnutého programu. Žiaci intenzívne pracovali v tímoch na témach o EU, ktoré si sami vybrali. Nemeckí žiaci pripravili svoje prezentácie, ktoré dopĺňali o informácie slovenských a poľských partnerov. Tímy sa tiež dohodli, ako bude vyzerať výsledný mediálny produkt každej témy – video, prezentácia, interaktívna mapa... Medzi partnermi prebehol tiež Kahoot-quíz, v ktorom partneri riešili otázky o Nemecku a potom o Slovensku.

Prijal nás riaditeľ školy a informoval nás o histórii aj súčasnosti školy. Dozvedeli sme sa, ako vyzerá poľský školský systém. Navštívili sme aj Krajinskú Radu a poznávali mesto Toruň.

Prvé stretnutie v splnilo svoj cieľ – žiaci partnerských krajín sa navzájom spoznali, spoznali tiež kultúru a históriu hostiteľskej krajiny, zlepšovali si svoje komunikačné zručnosti a pracovali v tímoch na tvorbe učebného materiálu o EU.

• Beseda s JUDr. Novodomcovou

• V piatok 29.11.2019 našu školu opäť navštívila JUDr. M. Novodomcová zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva  v Banskej Bystrici.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva plní funkciu národnej inštitúcie na ochranu a podporu ľudských práv, monitoruje a hodnotí  dodržiavanie ľudských práv a zásad rovnakého zaobchádzania, zhromažďuje a poskytuje informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme v Slovenskej republike, uskutočňuje výskumy a prieskumy na poskytovanie údajov v oblasti ľudských práv a základných slobôd, zhromažďuje a šíri informácie v tejto oblasti.

Stredisko taktiež pripravuje vzdelávacie aktivity, podieľa sa na informačných kampaniach s cieľom zvyšovania tolerancie v spoločnosti, poskytuje knižničné služby.

Problematike obchodovaniu s ľuďmi, šikane a kyberšikane sa venovali žiaci z tried III.D a Tercie A. Súčasťou besedy  boli aj videozáznamy s  konkrétnymi prípadmi, vyplňovanie pracovných listov,  otázky a pohotové reakcie žiakov.

• 13. ročník súťaže iBobor

• Dňa 11. -  13. 11. 2019 prebehla celoslovenská súťaž iBobor, ktorej sa zúčastnili 2 žiaci v kategórii SENIOR, 12 žiakov v kategórii KADET a všetci žiaci prímy a sekundy v kategórii BENJAMÍN.

V kategórii KADET bolo úspešných všetkých 12 riešiteľov a na prvých troch miestach sa umiestnili:

1. Michal Výboh                   Kvarta A
            2. Marek Pivka                      Kvarta A
            3. Benjamín Androvič        Kvarta A

V kategórii BENJAMÍN bolo úspešných 22 riešiteľov a na prvých troch miestach sa umiestnili:

1. Badinka Michal                 Príma A
            2. Šabata Ivan                        Sekunda A