• Pracovné stretnutie Erasmus+ v Poľsku

V dňoch 22. 11. – 28. 11. 2019 sa uskutočnila v Poľsku prvá krátkodobá výmena skupín žiakov v rámci projektu Erasmus+ „Explaining europe“. Naši žiaci sa prvýkrát  stretli so svojimi partnermi z Nemecka a Poľska.

Prvá časť výmeny sa uskutočnila v Krakove, kde sme sa oboznámili s jeho históriou, obdivovali sme krásy bývalého hlavného mesta a zavítali tiež na návštevu Schindlerovej fabriky, dnes už známeho krakowského múzea, v ktorej  podnikateľ Schindler počas vojny zachránil stovky Židov.

V nedeľu popoludní sme sa presunuli na sever do mesta Toruň, odkiaľ sme denne dochádzali do strednej školy v Gronove.

Celé stretnutie prebiehalo podľa vopred dohodnutého programu. Žiaci intenzívne pracovali v tímoch na témach o EU, ktoré si sami vybrali. Nemeckí žiaci pripravili svoje prezentácie, ktoré dopĺňali o informácie slovenských a poľských partnerov. Tímy sa tiež dohodli, ako bude vyzerať výsledný mediálny produkt každej témy – video, prezentácia, interaktívna mapa... Medzi partnermi prebehol tiež Kahoot-quíz, v ktorom partneri riešili otázky o Nemecku a potom o Slovensku.

Prijal nás riaditeľ školy a informoval nás o histórii aj súčasnosti školy. Dozvedeli sme sa, ako vyzerá poľský školský systém. Navštívili sme aj Krajinskú Radu a poznávali mesto Toruň.

Prvé stretnutie v splnilo svoj cieľ – žiaci partnerských krajín sa navzájom spoznali, spoznali tiež kultúru a históriu hostiteľskej krajiny, zlepšovali si svoje komunikačné zručnosti a pracovali v tímoch na tvorbe učebného materiálu o EU.