• Súťaž v rétorike
     • Súťaž v rétorike

     • Mesto Zvolen a MŠVVaŠ  SR v roku 2019 vyhlásili už XXXIII.ročník  celoslovenskej súťaže v rétorike Štúrov Zvolen. Do náročnej súťaže v prednese ústneho prejavu sa každoročne  zapájajú aj študenti našej školy. Tešíme sa, že počet súťažiacich postupne narastá.  Súťaž potvrdzuje, že rečníkom sa človek nemusí narodiť, ale môže sa ním postupne stať. Vyžaduje si to cielenú prácu na svojom ústnom prejave.

      V komornom prostredí školskej knižnice sa dňa 21. 3. 2019 uskutočnilo školské kolo súťaže v rétorike. Svoj rečnícky prejav tu predniesli v troch kategóriách 13 súťažiaci. Víťazi školského kola – Marcela Pacolová (PRA) a J. Markech (SEA) v I. a II. kategórii postúpili do okresného kola . V okresnom kole uspel J. Markech, ktorý následne v regionálnom kole získal v silnej konkurencii 3. miesto.  V III. kategórii A. Bialiková (III.A) postúpila priamo do regionálneho kola, kde sa umiestnila na 2. mieste.

      Všetkým študentom ďakujeme, že nachádzajú v sebe odvahu zapojiť sa do súťaže v rétorike a oceneným ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.
       

    • Poznávací zájazd do Moskvy
     • Poznávací zájazd do Moskvy

     • 22 študentov našej školy od 29. apríla do 3.mája  2019 navštívilo najväčšie európske mesto, Moskvu. Zažili atmosféru Červeného námestia, Kremeľských veží,  Chrámu Vasilija Blaženého, Chrámu Krista Spasiteľa a známej Treťjakovskej galérie.

      Porovnali dnešné nákupné centrá s presláveným GUMOM, obdivovali Štátnu univerzitu Lomonosova, olympijský štadión Lužniky, televíznu vežu Ostankino, výstavisko VDNCH, parkový komplex Caricyno  či pešiu zónu Arbat. Plavba výletnou loďou po rieke Moskve im ponúkla príjemný oddych po namáhavých nachodených kilometroch od jednej známej dominanty Moskvy k ďalšej.  Zaujal ich Baľšoj teátr, socha a dom A. S. Puškina,  no hlavne moskovské metro s 13 podzemnými líniami a 1 nadzemnou líniou. Historická časť mesta sa nenápadne striedala s najmodernejšími biznis centrami, mrakodrapmi a zábavnými  zónami.

      Všade panovala príjemná atmosféra a čistota. Študenti ochutnali aj typické ruské jedlá v domácich reštauráciách Mu Mu a Grabli. Krásne zážitky z prežitého týždňa umocnilo aj výborné počasie.

    • Voľby do Európskeho parlamentu
     • Voľby do Európskeho parlamentu

     • Pri príležitosti blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu sa v našej škole 29. 4. 2019 uskutočnil workshop  pre študentov 3. ročníka s ambasádormi z tímu Pre stredoškolákov.

      Okrem problematiky volieb zazneli aj témy: migranti, NATO, voľby, Európska únia, inštitúcie Európskej únie.

      Formou aktivít a diskusie  mali študenti možnosť vyjadriť svoj názor k diskutovaným témam, preukázať poznatky z jednotlivých oblastí  a pýtať sa na problémy, ktoré ich zaujímajú. V závere workshopu zaznelo niekoľko odporúčaní: prečo ísť voliť,  prečo nestačí len kritizovať, dôležitý je každý hlas, každý názor.

    • Družstvá prvej pomoci v akcii
     • Družstvá prvej pomoci v akcii

     • V tomto roku sa v našej škole opäť konala celoškolská súťaž Družstiev prvej pomoci. Usporiadať takúto veľkú akciu sa nám podarilo vďaka veľkému počtu členov zdravotníckeho krúžku, ktorý sa rozrastá, čo nás veľmi teší. Dňa 25. 4. 2019 si mladí zdravotníci overovali schopnosť ošetriť mnohé zranenia a zažili tak na vlastnej koži  adrenalín, ktorý záchrana života prináša.

      Svoje doterajšie zručnosti a vedomosti si účastníci súťaže mohli vyskúšať na 4 stanovištiach, kde ich napríklad čakali  simulované namaskované zlomeniny a masívne krvácania.  Museli vedieť reagovať aj pri náhlych stavoch, ako sú infarkt a hyperventilácia, a poskytovali aj prvú pomoc pri duševne chorých pacientoch. Zručnosti si testovali aj na stanovišti KPR. Do zápolení sa zapojilo 37 študentov, ktorí v tento deň „hrali“ zraneného alebo zraneného ošetrovali. Veľmi dôležitú úlohu zohrali maskérky, ktoré veľmi autenticky namaskovali jednotlivé poranenia.

      Na rozhodcovských postoch sme privítali aj našich bývalých zdravotníkov, študentky Romanku Klavcovú a Terezku Blažekovú. Vďaka pani profesorke Bónovej a študentom Adriane Kuchárikovej, Michalovi Kretovi a Lucii Krahulcovej, ktorí celú súťaž spoločne pripravili, sme si opäť uvedomili, aké cenné je vedieť podať prvú pomoc a zachrániť ľudský život.

       

    • Krajské kolo v atletike
     • Krajské kolo v atletike

     • Dňa 30. 4. 2019 sa v Banskej Bystrici na atletickom štadióne Štiavničky konalo krajské kolo v atletike žiakov a žiačok stredných škôl. Súťažili sme v nasledujúcich disciplínach: beh na 100 m, 1500 m, 3000 m, skok do diaľky a vrhačské disciplíny.

      Blahoželáme všetkým žiakom k úspechom a ďakujeme za reprezentáciu školy.

      Výsledky:
      Priezvisko Meno       Trieda    Disciplína    Výkon         Umiestnenie
      Mattová Michaela      IV.C       diaľka         494 cm        2. miesto
      Mattová Michaela      IV.C       100 m         13,03 s        2. miesto
      Fiťmová Dominika     III.D        guľa           10,98 m        2. miesto
      Fiťmová Dominika     III.D        disk            28,45 m        2. miesto
      Fiťmová Dominika     III.D        oštep         29,21 m         3. miesto
      Liptáková Miroslava  III.D        1500 m      5:19,42 min   2. miesto

       

    • Tulák Chaplin
     • Tulák Chaplin

     • Sekundáni a terciáni 26. apríla prežili v Slovenskom národnom divadle počas baletného predstavenia Tulák Chaplin nevšedný  umelecký zážitok.

       Balet SND uvádza spolu s medzinárodným tímom tvorcov nové pôvodné dielo o legende čiernobieleho plátna a jednej z najvýznamnejších umeleckých osobností 20. storočia Charliem Chaplinovi. Rodák z Londýna svoju kariéru rozvinul v USA a zaraďuje sa k najvýznamnejším komikom, hercom, režisérom a autorom scenárov svetovej kinematografie. Charlie Chaplin sa dodnes v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. Tanečnú podobu tohto filmového i ľudského génia pripravil vo svetovej premiére na jar 2019 práve baletný súbor SND.

    • Pozvánka
     • Pozvánka

     • Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene Vás srdečne pozýva  na 9. Študentskú vedeckú konferenciu, ktorá sa uskutoční  dňa 30. apríla 2019 o 9.00 hod. v jedálni školy.

      Program:

      8.55 – 9.00          Otvorenie a príhovor

      9.00 – 9.15          Dominik Sarvaš IV.A

      9.20 – 9.35          Viliam Glézl II.A, Denis Vavrek II.D

      9.40 – 9.55          Jákob Rolík IV.A

      10.00 – 10.10     Prestávka

      10.10 – 10.25     Tomáš Jablonský II.A

      10.30 – 11.00     prof. Ing. Jozef Štefko, CSc.

      11.00 – 11.30     Diskusia a záver

    • Na kolesách proti rakovine
     • Na kolesách proti rakovine

     • Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene Vás pozýva na 5. ročník charitatívnej akcie Na kolesách proti rakovine, ktorá sa uskutoční od 9.00 hod. vo štvrtok 16. mája 2019.

      Program:

      • Vystúpenie majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša
      • Symbolická jazda na kolesách po cyklotrase Zvolen – Sliač
      • Zbierka pre nadáciu Výskum rakoviny
    • Lyžiarsky výcvik I.A, I.C
     • Lyžiarsky výcvik I.A, I.C

     • Od 27. 1. do 1. 2. 2019 žiaci I.A a I.C triedy absolvovali lyžiarsky a snowboardový výcvik na Donovaloch.

      V krásnom, ale aj hmlistom a mrazivom počasí prežili študenti dlho očakávaný týždeň. Zažili prašan po kolená, dobre upravené svahy a v závere pobytu na horách studený  vietor. Potrápili ich virózy, ale s úsmevom a dobrou náladou sa všetci vrátili domov oddýchnutí a vyšportovaní.

    • Študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra opäť na cestách
     • Študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra opäť na cestách

     • Žiaci Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene vycestovali v období od 7. do 13. apríla 2019 do Nemecka. V rámci projektu Erasmus+ s názvom  Život vo vode, pri vode a s vodou navštívili svojho projektového partnera, ktorým je  škola v meste Weilmünster. Stretnutia sa zúčastnila aj partnerská škola z Talianska.

      Počas jedného týždňa žiaci spoznávali zaujímavosti tejto krajiny. Navštívili sme gejzír v Andernachu, z ktorého vystrekuje studená voda až do výšky 60 metrov a návštevníci sa k nemu dostanú loďou po rieke Rýn, kúpeľné mestečko Bad Nauheim, kde sme sa oboznámili s jeho históriou a využitím minerálnych prameňov v súčasnosti a veľkomesto Frankfurt s jeho mrakodrapmi. Na každom navštívenom mieste žiaci odobrali vzorky vody. 

      Okrem spomínaného bohatého programu žiaci pracovali na spoločnom projekte zameranom na chémiu. Počas chemického workshopu robili rôzne pokusy s minerálnou vodou, pričom skúmali jej zloženie. V nemeckom jazyku predstavili svoje prezentácie  o vplyve človeka na vodu. V rámci tejto témy si vybrali rôzne aspekty, ako napr. vplyv lodnej dopravy, módneho priemyslu, rôznych stavieb na vodu v riekach, moriach a oceánoch. Zaujímavým bodom programu bolo vypĺňanie dotazníka ekologickej stopy. Dotazník bol zameraný na správanie sa človeka k životnému prostrediu a vyhodnotil, koľko zemegúľ je potrebných, keby všetci ľudia na Zemi žili takým spôsobom ako respondent.

      Prácu na projekte a celé stretnutie sme ukončili slávnostným obedom, počas ktorého koordinátorka projektu odovzdala každému účastníkovi certifikát o účasti. Riaditeľka školy sa rozlúčila s našou pracovnou skupinou a pochválila  doterajšiu prácu žiakov  na projekte.

    • Veľkonočný basketbalový turnaj 2019
     • Veľkonočný basketbalový turnaj 2019

     • Dňa 16. 4. 2019 sa v našej škole uskutočnil tradičný Veľkonočný basketbalový turnaj.

      Sily si v ňom zmerali žiaci prvého až štvrtého ročníka. Šesť zmiešaných tímov rozdelených v dvoch skupinách zabojovalo o diplomy a, samozrejme, čokoládové veľkonočné vajíčka.

      Po záverečnom hvizde sme spoznali víťazov, ktorými sa stali už piatykrát po sebe členovia tímu Švih v zložení: Daniela Mošková, Andrej Nagy, Matúš Ivanko, Marek Výboh (všetci z 3. B), Filip Blaho( 3. C), Dominika Rausová (4. C ).

      Na druhom mieste sa umiestnil tím Šabloruké pušky v zložení: Adrián Chvojka, Marek Zemko (4. E), Richard Jankovič, Marek Konôpka ( 4. B) a Michaela Mattová , Romana Hlaváčovou (4. C).

      Najlepšiu trojicu uzatvára tím Zedlas ompele v zložení: Karolína Kudriková (1. C), Adam Cingel, Michal Ďuriš, Juraj Bublinec, Jakub Bodorík (všetci zo 4. A).

      Všetkým zúčastneným družstvám ďakujeme a tešíme sa na najbližší športové zápolenie..

    • CK Olympiády v ruskom jazyku
     • CK Olympiády v ruskom jazyku

     • V dňoch 16. a 17. 4. 2019 sa uskutočnilo celoštátne kolo Olympiády v ruskom jazyku. Našu školu reprezentoval Yevhenii Vozniuk z Tercie A. Stal sa úspešným riešiteľom 49. ročníka olympiády v ruskom jazyku  v kategórii A3  a obsadil veľmi pekné 5. miesto.

      K dosiahnutému úspechu mu blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy. 

    • ENGLISH WEEK II
     • ENGLISH WEEK II

     • Od 8. do 12. apríla 2019 našu školu opäť navštívil americký lektor Ray. S jeho projektom English Week tentokrát vyučoval starších žiakov našej školy. Počas tohto týždňa  sa dozvedeli mnohé zaujímavé informácie o USA,  stvárňovali rôzne roly v nastolených životných situáciách a v  komunikačných hrách mali jedinečnú možnosť uplatniť svoje znalosti a komunikačné zručnosti v  anglickom jazyku.

    • Vážení rodičia,
     • Vážení rodičia,

     • pozývame Vás na Informačné rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční formou konzultácií s vyučujúcimi v stredu 24. apríla 2019 v čase od 15:30 do 16:30 hod.

    • Vernisáž výstavy
     • Vernisáž výstavy

     • Gymnázium Ľ. Štúra vo Zvolene si počas celého roku 2019 pripomína 100. výročie svojho založenia. Nie je náhoda, že pre výstavu s názvom Vôňa školy (ne)dávnych čias si jej autori vybrali priestory Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Práve v budove, v ktorej dnes sídli múzeum, prebiehal prvý školský rok vtedajšej Štátnej reálky.
      Výstavu 15. 4. 2019 otvorila riaditeľka Lesníckeho a drevárskeho múzea Mgr. Ľubica Miľanová spolu s terajšou riaditeľkou gymnázia RNDr. Ivettou Vidovou. Návštevníci LDM sa prostredníctvom výstavy vrátia nielen do svojich školských čias, ale aj do školských čias svojich rodičov a starých rodičov. Výstava potrvá do 30. 6. 2019.

    • Geografická olympiáda 46. ročník
     • Geografická olympiáda 46. ročník

     • Geografická olympiáda má v našej  škole dlhú tradíciu a výborné výsledky. Súťaží sa v kategóriách E, F pre žiakov osemročného štúdia a v kategóriách A, B, Z pre študentov štvorročného štúdia.

      Do školského kola sa zapojilo v kategórii F  12 žiakov, v kategórii E  6 žiakov. Do okresného kola postúpili prví traja žiaci: Hugo Gál, Robert  Šandorfi, Zuzana Harbutová (SE A), Andrej Ďurica, Ema Chamulová, Maxim Samčuk (TE A). Všetci boli v okresnom kole úspešní riešitelia. Hugo Gál sa umiestnil na 1. mieste postúpil do krajského kola

      Do školského kola kategórie A, B  študenti odovzdali 35 prác. Do  krajského  kola postúpilo 5 študentov: Martin Nôta, Romana Högerová,  Simona Nemčoková (II.D),  Viliam Glézl (II.A), Ivo Bednář (II.B).  Romana Högerová a Viliam Glézl  skončili na 3. mieste a Martin Nôta na 1. mieste.

       Zo školského kola kategórie Z boli do krajského kola pozvané 2 študentky: Monika Chovancová (II.B) a  Mirka Liptáková (3.D), ktorá skončila na 4. postupovom mieste.

      V celoštátnom kole  (29. - 31. 3. 2019 v Bratislave) našu školu reprezentovali Martin Nôta a Mirka Liptáková.

      Martin Nôta zo 60 súťažiacich skončil na krásnom 6. mieste. Dostal sa do výberu 11 študentov a bude ďalej bojovať o účasť na medzinárodnej geografickej olympiáde v Hongkongu, kde postupujú 4 študenti.

      Srdečne blahoželáme a držíme palce.

       

    • Pozvánka
     • Pozvánka

     • Pri príležitosti 100. výročia založenia Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene Vás pozývame na výstavu starých školských pomôcok.

      Výstava sa uskutoční v dňoch  15. 4. 2019 - 30. 6. 2019 v  priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea, Námestie SNP č. 22/33, 960 01 Zvolen.